Neden Eflatun? | Eflatun Eğitim Köyü

Neden Eflatun?


Yolları Orta Doğu’nun kalbi Diyarbakır’da kesişen bir grup eğitim gönüllüsünün yaklaşık yirmi yıllık bir birliktelik esnasında tohumlarını attıkları Eflatun Eğitim Köyü düşüncesi 2010-2011 dönemiyle birlikte filizlenip hayat bulmaya hazırlanıyor.

Tarih boyunca ‘Batı’nın en etkili figürleri arasında haklı olarak yer alıp Sokrates’in öğrencisi ve Aristoteles’in hocası olan Eflatun’un (Plato),‘Doğu’nun dünyayı aydınlatan bitmez tükenmez medeniyet ışığıyla bir araya gelmesi planlanılan Eflatun Eğitim Köyü düşüncesi hayata geçti. Yirmi yılı aşkın bir geçmişi olan proje, sayısız medeniyetlere, dillere, dinlere, kültür ve renklere ev sahipliği yapıp ‘Medeniyetlerin Beşiği’ unvanını gururla taşıyan Mezopotamya’da gerçeğe dönüştü.

2009’un sonunda temeli atılan Eflatun Eğitim Köyü, övünülesi tarihi, renkli kültürel dokusu ve misafirperverliğiyle bilinen Diyarbakır’ın en güzel manzarasına sahip yerlerinden birinde Yeni Mardin yolunda konumlanıyor. Asırlardır geçtiği yerlere bolluk ve bereket götüren Dicle Nehri kıyısında, Dicle Vadisi yamacında Eğitim Köyü olarak kurulan kolejden bakıldığında tarihi On Gözlü Köprü, sunduğu bazalt taşlarıyla kent mimarisine ilham veren Karacadağ, bereketin simgesi Hevsel Bahçeleri, düşler bekçisi Diyarbakır Surları ve arka planı Güneydoğu Torosları ile süslenmiş panoramik bir kent manzarası görmek mümkündür.

Eflatun Eğitim Köyü, sahip olduğu temel değerleri ve öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak yaratıcılıklarını destekleyen ortamlarda sunduğu öğrenci merkezli eğitim anlayışıyla ilk olarak bölgesel ve ulusal başarılarıyla adından söz ettirmeyi hedeflemektedir. Branşlarında rüştünü ispatlamış, ekip çalışmasını benimseyen araştırmacı ve yenilikçi öğretmenler eşliğinde ‘öğrenmeyi’ öğrenmiş, eleştirel düşüncesine sahip, sorgulayan, özgüveni yüksek ve kişisel gelişimini tamamlamış, yabancı dil olan İngilizceyi etkili bir şekilde konuşan, bir müzik aletini etkili şekilde kullanabilen, ahlaki, manevi, insani ve kültürel değer yargılarını benimseyen öğrenciler yetiştirilir. Eflatun Eğitim Köyü, anaokulu, ilk ve orta öğretim eğitiminin verildiği kısımların yanı sıra sosyal-kültürel-sportif etkinlik imkânları da sunan modern bir ortam olarak hayata geçirilmiştir.© Copyright 2014 EFLATUN KOLEJİ

Created by inotek

 WEBMAIL GİRİŞ

© Copyright 2014 EFLATUN KOLEJİ - Created by inotek


popüler cevap