Eflatunlar Dünya Pi Gününü Kutladı

Eflatunlar Dünya Pi Gününü Kutladı


Mart 2015 Tarihinde Yayınlandı.

Dünya Pi Günü nedeni ile Eflatun Eğitim Köyü öğrencileri tarafında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlik, İdari ve Mali İşler Koordinatörümüz Kasım AYBAK tarafından açılış kurdelesi kesimi ile başlatıldı.

Dünya Pi Günü

Dünyada 14 Mart, tarihin 3,14 sayısına benzemesinden dolayı "Pi Günü" olarak kutlanmaktadır. Pi günü Eflatun Eğitim Köyü'nde ilk defa 2010 yılında kutlanmıştır.

Matematikçiler için özel bir gün olan pi gününde, dünyanın çeşitli yerlerinde matematik – geometri olimpiyatları ve pi sayısının virgülünden sonraki en fazla rakamını ezberleme yarışmaları düzenlenmektedir.

Pi Gününün Doğuşu

Pi günü, bir fizikçi olan Larry Shaw tarafından ilk defa 1988 de San Francisco Exploratorium da kutlandı. 2004 yılının Pi gününde "Bay Beyin" olarak tanınan Daniel Tammet, Pi sayısının virgülden sonraki 22,514 basamağını ezberden okuyarak önemli bir rekora imza atmıştı. 12 Mart 2009 da ise Amerika, Pi gününü "Ulusal Pi Günü" ilan etti.

Pi günü çeşitli ülkelerde farklı tarihlerde kullanılmaktadır. Tarih yazarken ayı başa günü ortaya ve yılı sona yazan Avrupa ve Amerika'da 14 Mart olarak kutlanan Pi Günü, tarihi yazarken önce gün sonra ay yazan ülkeler ve fraksiyonel yaklaşımı savunan matematikçiler tarafından 22/7 yani 22 Temmuz da kutlanılması gerektiği söylenmektedir.© Copyright 2014 EFLATUN KOLEJİ

Created by inotek

 WEBMAIL GİRİŞ

© Copyright 2014 EFLATUN KOLEJİ - Created by inotek


popüler cevap